Denna webbplats använder cookies för att vi ska kunna ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Cookieinformation lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.

Anton Frej, Frej Creative
“Ta hjälpen som erbjuds här, ett par nya ögon eller bollplank kan ta ert företag till platser ni själva inte tänkte var möjliga..”
Hos NyföretagarCentrum Ronneby hittar vi Anton Frej. Anton driver ett filmproduktionsbolag, Frej Creative, i Karlshamn och erbjuder allt från cinematiska drönarfilmer till detaljrika produktreklamer som fokuserar på att framhäva företagets varumärke och förmedla deras budskap.
Varför blev det eget företagande?
Digitalt kreativt skapande blev tidigt ett intresse för mig. Sedan dess har det varit en självklarhet för mig att driva eget. Jag måste få ha den frihet det ger till mitt skapande.
Under en sommarkurs på Blekinge Tekniska Högskola stötte jag på NyföretagarCentrum och deras rådgivare. Jag hade stor hjälp av dem och framförallt fick jag stor hjälp när jag själv var med i deras mentorprogram efter sommarkursen.
Vad är det bästa med att vara mentor?
Affärsutveckling och problemlösning har alltid intresserat mig. Det får man vilket diskutera massor när man är mentor. Sen ser jag det lite som mitt sätt att ge tillbaka för den hjälpen jag själv fick ta del av.
Det är ju också lärorikt för mig som mentor också. Man stötter på adepter med industrier där man kanske inte är så insatt, men tack vare att jag är helt ny för branschen så kan jag komma med intressanta perspektiv.
Vad ska man tänka på när man går in i mentorskapet?
Ibland är administrativa saker viktigt. Tänk t ex på att alltid boka nästa möte i slutet av sessionen, får man inte in det i kalendern så händer det inte.
Sen ska man se till att det man pratar om, faktiskt blir gjort och satt i praktiken!