Denna webbplats använder cookies för att vi ska kunna ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Cookieinformation lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.
Toli Travels, när reslust blir företagande
Att förvandla en spontan idé på resande fot till ett växande företag, det är precis vad Linnea Gillberg, 24 år från Skövde, har gjort tillsammans med sin medgrundare Tove Kjäll. Tillsammans driver de Toli Travels, ett reseföretag som arrangerar gruppresor för unga vuxna världen över.
– Det hela började egentligen av en slump, berättar Linnea. Vi träffades på ett hostel i Spanien 2021 och har rest tillsammans till bland annat Spanien, Costa Rica, USA, Asien och Bali. Under en av våra resor kom idén till Toli Travels helt spontant, men den växte snabbt till något större.
Från TikTok till tågluffarresor
Det som började som resor för nöjes skull fick snart ett större syfte.
När Linnea och Tove delade sina upplevelser på TikTok växte intresset lavinartat. Följare hörde av sig, ställde frågor och ville veta mer om hur de planerade sina äventyr.
– Vi slängde ut en fråga på Snapchat: “Är det någon som vill resa med oss?”. Det slutade med att vi sommaren därpå tågluffade genom Europa med tio tjejer, vår allra första resa med Toli Travels.
Sedan dess har verksamheten vuxit snabbt. I dag har de tre anställda reseledare och åtta planerade resor under våren, bland annat till Australien.
Att driva eget som ung
För Linnea och Tove var beslutet att starta eget självklart.
– Det bästa är friheten, att få bestämma själv hur man vill jobba och forma sitt eget liv. Vi gör något vi verkligen brinner för och får inspirera andra att upptäcka världen.
Behovet fanns där. Intresset för deras sätt att resa, skapa gemenskap och kombinera äventyr med trygghet visade sig vara stort. Ursprungligen funderade de på att föreläsa i skolor om resande men bestämde sig istället för att låta människor uppleva det på riktigt.
Stöd från NyföretagarCentrum
När det var dags att gå från idé till företag tog Linnea hjälp av NyföretagarCentrum.
– Vi behövde ordning på det administrativa: bokföring, fakturering och affärsplan. Jag fick tipset av min syster och kontaktade NyföretagarCentrum i Skara. Där träffade vi Eva-Maria, som också hade erfarenhet av resebranschen. Det var guld värt, säger Linnea.
Hon lyfter fram mentorskapet som särskilt betydelsefullt:
– Att ha någon att bolla idéer med och som kan guida en rätt i början var väldigt viktigt för oss.
Ett råd till andra unga entreprenörer
Till andra som funderar på att starta eget har Linnea ett tydligt budskap:
– Bara kör! Det kan gå käpprätt ibland, men det kan också gå fantastiskt bra och vi är ett bevis på att det faktiskt kan gå väldigt bra.
Följ Toli Travels
Vill du följa Linnea och Toves resa eller kanske boka ditt nästa äventyr?
Du hittar Toli Travels på TikTok, Instagram och via deras hemsida: Toli Travels.
Text: Anastasia Mossiaguine
Bild: Linnea Gillberg och Tove Kjäll, Toli Travels







