Denna webbplats använder cookies för att vi ska kunna ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Cookieinformation lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.
Smakluckan Foodtruck – där erfarenhet och passion blev en rullande affärsidé
Vägen till eget företag kan se väldigt olika ut. För Marie-Louise Nydahl blev många års erfarenhet av mat, service och möten med människor grunden till nästa steg i livet, att starta en egen foodtruck. Resultatet: Smakluckan Foodtruck.
Inspirationen fanns dessutom nära. Dottern Maria hade redan startat eget och driver Matverket Foodtruck, ett eget aktiebolag med bas i Kumla i Närke. Efter att ha följt Marias resa och sett möjligheterna med en mobil matverksamhet växte idén fram hos Marie-Louise att skapa ett eget koncept.

Två supergulliga små foodtrucks, som gjorda att ta selfies bredvid när man beställt sina godsaker.
En verksamhet som passar en mängd sociala event
Resultatet blev Smakluckan Foodtruck, en specialanpassad vagn med bas i Mantorp där kunderna kan hyra allt från en komplett bar med ismaskin och bartender till ett rullande café som serverar kvalitetsglass och hälsosamt fikabröd. Smakluckan passar lika bra för bröllop och företagsevent som barnkalas och andra festliga tillfällen.
Idag driver Marie-Louise och Maria varsin foodtruck med olika inriktningar och samarbetar vid utvalda uppdrag, framför allt runt om i Östergötland. Tillsammans kompletterar de varandra med god mat, ett personligt bemötande och genomtänkta upplevelser.

Lång erfarenhet, och gott samarbete
I företaget finns ett stort engagemang och många års erfarenhet. Marie-Louise, som idag kan titulera sig ”jobbonär”, har en lång bakgrund som måltidschef samt inom catering och turism. Maria bidrar med sin erfarenhet och kompetens som förskollärare och kock.
Marie-Louise visar att entreprenörskap inte har någon ålder. Med erfarenhet, mod och en passion för möten mellan människor har hon skapat en rullande verksamhet där gemytliga möten och minnesvärda smakupplevelser står i centrum.

Att driva företag som mor och dotter låter som ett riktigt drömprojekt. Hur kompletterar ni varandra i det dagliga arbetet och i utvecklingen av Smakluckan?
– Med våra olika kompetenser och erfarenheter kan vi både hjälpa varandra och ge konstruktiv feedback. Det blir en win-win för oss båda!
Vad är det bästa med att vara egenföretagare?
– Mötet med mina kunder och kollegor i branschen. Friheten att kunna styra min arbetstid.
När du var i uppstartsfasen tog du hjälp av oss på NyföretagarCentrum. På vilket sätt var rådgivningen och de olika föreläsningarna ni deltog på värdefulla för er?
– Så fantastiskt att få delta kostnadsfritt på bra digitala föreläsningar med kunniga rådgivare. Dessutom få verktyg för att inte missa något samt personlig rådgivning.
Smakluckan Foodtruck handlar ju mycket om att skapa upplevelser som gästerna sent ska glömma (och gärna ta selfies med!). Vad är ditt absolut bästa tips till någon annan som går runt med en affärsidé i Östergötland?
– Bara gör det! Ta hjälp av Nyföretagarcentrum och lita på processen.
Vill du veta mer om Marie-Louise och Marias företagande? Följ Smakluckan Foodtruck på Facebook och på Instagram. Hemsidan hittar du här.
Funderar du också på att starta företag? Gör som Marie-Louise, ta del av våra evenemang och boka en kostnadsfri rådgivning med oss!













