Hallå där Rikard Norman, Ordförande i vår styrelse

I en serie korta inlägg presenterar vi vår styrelse. Här berättar de om sitt engagemang och varför de brinner för vår verksamhet. Först ut är vår ordförande Rikard Norman, Näringspolitiskt ansvarig på Fastighetsägarna.

Hallå Rikard, varför har du valt att engagera dig i NyföretagarCentrum?

– Mitt engagemang drivs av att en bra process för nyföretagare säkrar en stabil och kunnig kundbas för mina medlemmar, men också ett bättre och mer livskraftigt näringsliv i regionen.

Vad vill och kan du bidra med till vår verksamhet?
– Jag kan bidra med god kännedom om det regionala näringslivet samt strategisk höjd, utifrån perspektivet hos en bransch med ett långsiktigt intresse av stabil utveckling.

Vad tycker du är bra och välfungerande med vår verksamhet?
– Att vi syns och har en tydlig närvaro i vårt regionala ekosystem, men framför allt att vi levererar förstklassig rådgivning och service.

Vill du veta mer om vår styrelse? Här finns mer information.