Denna webbplats använder cookies för att vi ska kunna ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Cookieinformation lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.
Workshop starta företag inom besöksnäringen i Örkelljunga
Är du redo att starta eller utveckla ditt företag inom besöksnäringen? Denna workshop är skräddarsydd för dig i nordvästra Skåne – oavsett om du är i startgroparna, nyligen etablerad eller har en befintlig verksamhet som söker nya vägar. Vi fokuserar på att identifiera nya intäktsmöjligheter och att ge konkret kunskap kring vad som krävs för att starta, driva och expandera företag inom besöksnäringen. Kom och få inspiration och handfasta råd för att blomstra på den lokala marknaden!
📅 30 september
🕔 18.00-21.00. Vi inleder med fika och mingel, kaffe och macka serveras.
📍 Örkelljungas kommunhus, Biblioteksgatan 10. Vi ses i Örkelljungasalen till höger om huvudentrén, en trappa ner skyltat ”samlingssal”.
Anmäl dig till en inspirerande workshop med fokus på besöksnäringen som riktar sig till dig som funderar på att starta eget eller nyligen startat ditt företag. Under kvällen får du bland annat lyssna på Peter Klässman Hjälmsjöborg och Max Granström från Visit Skåne som ger dig en bättre förståelse för hur besöksnäringen ser ut och vilka lokala möjligheter som de ser baserat på sin undersökning.
Vi har även bjudit in en lokal entreprenör, Peter Klässman som driver Hjälmsjöborg, för att berätta om sitt företag och vilka möjligheter som finns inom besöksnäringen men även vilka möjligheter till samarbete och paketering av erbjudande till turister och besökare som han ser.
Därefter leder en av våra certifierade rådgivare, Christian Jönsson, en workshopdel på temat:
Skapa tillväxt i Örkelljunga genom att:
1. Starta ny verksamhet
2. Skala upp verksamhet
3. Bredda och diversifiera verksamhet
En workshop och brainstorming för att hitta och diskutera idéer och tillvägagångssätt där vi kommer att få arbeta med olika uppgifter i mindre grupper som tar dig närmare start eller utveckling.
Vår förhoppning är att du ska känna dig mer redo och inspirerad att starta och driva företag mot besöksnäringen efter kvällen!
Pris
Workshopen är kostnadsfri men vi tar ut en no-showavgift på 250 kr. Den anordnas tillsammans med Örkelljunga kommun och vi bjuder på fika. Om du får förhinder vill vi att du avanmäler dig senast 48 timmar innan workshopen. Skicka i så fall ett mejl till skanenordvast@nyforetagarcentrum.se
Vi hälsar dig varmt välkommen!
Ett samarbete mellan Örkelljunga kommun & NyföretagarCentrum Skåne Nordväst







